Катерина Шаповаленко зі Стольного «проектувала» у «Гарварді» 2 місяці

Катерина Шаповаленко зі Стольного «проектувала» у «Гарварді» два місяці

 2 листопада до України повернулася 19-річна Катерина Шаповаленко зі Стольного Менського району. Дівчина навчається на другому курсі Київського національного економічного університету на факультеті «Міжнародна економіка». Два місяці була у найвідомішому та найпрестижнішому вузі Америки — Гарвардському університеті.


Мама, 45-річна Олена Володимирівна, вчителем біології у Стольненській школі.
50-річний Олег Валентинович, — ветлікар, має веткіоск у селі.

Співбесіду проходила вночі
      — Кожного року діє програма, за якою Гарвардський університет збирає по шість чоловік з усього світу, — розповідає Катя телефоном. — Цю програму побачила на офіційному сайті Гарвардського університету. У минулому році не наважилася відправити свою анкету. А у цьому вирішила спробувати. Співбесіду треба було проходити вночі (у нас з Америкою різниця в часі: коли в них день, у нас ніч). Із усіх, кого обрали, я була наймолодша. Зазвичай це люди, які вже отримали по дві-три вищі освіти, закінчують магістратуру.
     Жила в американській родині, в одного зі студентів, який навчається у Бостонському коледжі.
     Суть цієї практики: студенти досліджують реформи своїх країн. Цього року — реформи освіти. Вибрали студентів з України, Австралії, Індії, Канади, Фінляндії. Кожен був закріплений за окремим професором. Ми відвідували семінари, проводили дослідження, які пов’язані з реформами в освітній сфері. Кожен аналізував реформи в освіті своєї країни, які приймалися за останні 100 років. Далі обирали найпривабливішу для себе і аналізували її. Я аналізувала ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання). На основі цього писала звіт, який презентували гарвардським професорам і слухачам. Наші роботи будуть розіслані по всіх вузах Америки, а найкращі — опубліковані в американських наукових журналах.
     Якщо чесно, то працювала багато. Це просто жах. У Гарварді за день у студента може бути шість годин навчання — лекції або практичні завдання. У першій половині дня я була на лекціях, слухала, конспектувала. У другій — працювала над власним дослідженням. Дуже сподобалася така форма навчання.
     У Гарварді є окремий український інститут. Де, уявляєте собі, спілкуються українською мовою. Його фінансують дослідники з усіх країн. У цей список входить письменниця Енн Еппельбаум, яка написала книгу про Голодомор в Україні. Вона приїздила до нас, сиділа в архівах.
— Що смачного куштувала?
— Питання їжі і базових потреб взагалі не піднімалося. Мені здається, що я навіть набрала кілька кілограмів. Сендвічі, бургери, картопля роблять свою справу. Дуже великі порції. А от супу не вистачало — я його дуже люблю.
       З бібліотекою була проблема — мало вільних місць. Гарвардські студенти займаються і вдень, і вночі.
— Українців, які навчаються у Гарварді, бачила?
— Ні. Росіяни були.
— Два місяці пробула в Америці, що далі?
— Мій проект сподобався викладачам, і вони запропонували співпрацю. Буду намагатися потрапити і наступного року. Перевестися на навчання з нашого навчального закладу з другого курсу до Гарварду не можна. Або на перший курс, або на магістратуру і вище. Навчання дороге, але є дуже багато спонсорів, організацій, які фінансують. Та туди важче поступити, ніж отримати фінансування.
Сім днів на тиждень репетитори

— Катя у нас така цілеспрямована, що дорослим треба вчитися, — каже про доньку Олена Володимирівна. — Вимоги ставить високі до себе. Перед 11 класом сама поїхала в Чернігів, записалася до «Лондона», де вивчають іноземні мові. Графік в 11 класі був: у понеділок після уроків маршруткою в Чернігів на заняття англійською. У родичів ночувала. О шостій ранку — назад у Стольне. По дорозі ще й вірш вчить. У вівторок після навчання — репетитор з математики. І так через день: англійська, математика. ЗНО здала добре. З української мови і математики набрала по 193 бали, з географії — 194. Пріоритетним вибрала КНЕУ. Пішла на факультет «Менеджмент». І тишком від нас, після першого курсу, перевелася на факультет економіки. Стипендію отримує, декілька разів на підвищену здала сесію.
Подзвонила вночі: «Мамо, ти розумієш, я їду до Гарварду!»
— Про те, що Катя заповнила анкету до Гарвардського університету, нікому не казала до останнього, — продовжує Олена Володимирівна.
— І тут дзвонить вночі: «Мамо, мені прийшло запрошення з Гарварду. Я спросоння кажу: «Да». А вона: «Мам, ти розумієш, я їду до Гарварду? Я, може, тобі зря подзвонила?» Я кажу: ні-ні, все добре. «Мамо, ти знаєш, що таке Гарвард? Туди люди поступають вчитися з шостого разу». А я все угукаю спросоння. А тоді каже: «А якби мене не вибрали, ну, яку б вони людину потеряли?» Проговорили дві години по телефону.
«Взяли кредит 18 тисяч, щоб купити квитки»
— Зустрічати Катю в Борисполі поїхав тато, — продовжує. — Літак о 23:00.
За доньку раді. Та у батьків яка проблема? Гроші. Аби купити квитки на літак, довелося нам з батьком брати кредит, 18 тисяч гривень. В обидва боки. Аби брали за місяць до польоту, на 5 тисяч дешевше вийшло б. До останнього моменту нікому з родичів не казали про поїздку. Дзвонить Каті хрещений, просить, щоб сина в Києві зустріла. Вона каже: «Хрещений, не можу, я в Америку їду». А самі жартуємо: ще раз подзвонить, будемо казати, що Катя на Марс летить. Грошей, як таких, у нас не буде ніколи. Та все, що є, треба вкладати в дітей.
      У кінці серпня Катя поїхала в посольство відкривати візу. Так хвилювалася! Там подивилися, що запрошення з самого Гарварду, нічого не питали. Візу відкрили на 10 років.
        У літак з собою їжі не давали. Там же годують. Думали, найбільші видатки підуть на проживання. Але житло було безкоштовне. До університету їздили гарвардським автобусом, який курсує містечком. У вихідні не їздить. Видали пропуск на метро. У неї був вільний доступ в аудиторії, де проходять лекції для студентів. Спілкувалися з дочкою через Інтернет. Казала, багато часу у бібліотеці проводить. Навіть раз там ночувала.
— Може, вона там з хлопцями була, а не книжки читала? — жартую.
— Ні. Ви не знаєте мою Катю. Хоча детально про це вона мені не казала, — віджартовується мама. — Дуже багато роботи. Одна вона із групи встигла завершити роботу над проектом до від’їзду.
— Можливо, Катя прославить нашу область, стане міністром економіки?
— Не знаю, ким буде, аби їй добре було. У Стольному не залишиться точно. Бо в селі востаннє була на День Незалежності. Запитай у мене, що таке економіка. Для мене вона «суха», одні цифри. А як Катя починає говорити, цікаво стає. Про всіх відомих економістів знає, хто, коли і куди приїжджає. Дзвонить мені: «Мам, ти знаєш, хто до Києва їде? Той-то і той-то. Ти його знаєш?» А я жартую: «Особисто не знайома».
          У мене чотири доньки, Катя найстарша. Наташа вчиться у Богомольця на другому курсі. Оля у десятому класі, привозила дві нагороди з олімпіад по біології («Вісник Ч» писав про це у травні минулого року: «13-річна Оля Шаповаленко за перемогу на Всеукраїнській олімпіаді з біології у подарунок отримала планшет»), Інна найменша, у восьмому класі.
— Як вдалося виховати розумних дочок?
— Як не буде власного прагнення до навчання і наполегливості батьків, вчителів, — нічого не буде. Тепер ще на прикладі Каті нам є для чого старатися. Катя навіть отримувала стипендію від області.
        З Катею і Наташею бачимося рідко. Наташа раз на семестр приїде. Навіть передачу їм ніколи забрати. Не хочуть дві години свого часу витрачати у дорозі. А я ж і м’яса накладу. Молочного.
«Щоб усіх вивчити, корову сім років мінімум тримати ще треба»
— Я вчилася у Ніжині на вчителя англійської мови, — продовжує жінка. — І назад, в село. Це моє. Сільська по натурі, і у чоловіка можливість була. Свого часу свекруха хотіла в Чернігові його пристроїти. І він ні в яку.
      Кажу, оце, щоб мені вас всіх вивчити, корову ще років сім продавати не можна. А Катя: «Ні, мамо, років п’ять максимум». Хай у люди вибивається.

* Гарвардський університет — найвідоміший вуз Америки. Розташований у містечку Кембридж, штат Массачусетс. У свій час там навчалися Барак Обама, 44-й президент Америки, його дружина Мішель Обама. 35-й президент Америки Джон Кеннеді. 43-й президент Джордж Буш. Засновник мільйонної корпорації «Майкрософт» Білл Гейтс. Кількість випускників — більше 320 тисяч. Ціна за рік навчання, залежно від спеціальності, коливається в районі 40 тисяч доларів.

Юлія Семенець, тижневик «Вісник Ч» №45 (1644), 9 листопада 2017 року

 

Оригінал статті тут  


Читайте так-же

Талановиті й успішні діти «Лондона»

Дата: 31.08.2018 | Просмотров: 2495
Майже всі викладачі Центру Лондон володіють кількома мовами та є досконалими спеціалістами своєї справи. Як про це можна судити? Звісно, за результатами. За майже чверть століття, що працює Центр Лондон, навчилися мовам тисячі дітей та дорослих. Серед колишніх та нинішніх учнів є і власні діти викладачів. які сьогодні і розкажуть нам про свій досвід…подробніше

01.03.2018 Центр Лондон на Інтерактивному тренінги від Дінтернел

Дата: 06.03.2018 | Просмотров: 2132
Вже майже20 років центр іноземнихмов Лондон плідно співпрацює з Міжнародною освітньою компанією Дінтернал Ед’юкейшн і з задоволенням відвідуємо заходи, що їй проводяться. Інтерактивний тренінг, що відбувся у Чернігові 01 березня 2018 року, був, як завжди, проведений на дуже високому, професійному рівні. детальныше....

Продолжаем набор в группы в новом 2018 году

Дата: 10.01.2018 | Просмотров: 2853
Продолжаем набор в группы в новом 2018 году

новости партнеров: В Чернигове презентуют польские университеты

Дата: 21.09.2017 | Просмотров: 2536
24 сентября 2017 года в Чернигове Украинско-Польский Центр Образования “UniverPL” совместно с представителями университетов Польши проведут презентацию «Высшее образование в Польше». подробнее ...

20.05.2017 Ніч музеїв

Дата: 23.05.2017 | Просмотров: 1931
20 травня у м. Чернігів в Чернігівському історичному музеї ім. Тарнавського відбулась щорічна європейська ніч музеїв. Партнером цього міського заходу був центр іноземних мов 'Лондон'. детальніше…

ВСЕ НОВОСТИ